İz Danışmanlık

EMDR Nedir?

EMDR Nedir?

EMDR, İngilizce açılımıyla “Eye Movement Desensitization and Reprocessing”, Türkçe açılımıyla “Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme” Dr.Francine Shapiro’nun göz hareketlerinin rahatsız edici düşüncelerin şiddetini azaltabildiğini keşfetmesiyle başladı. Dr.Shapiro bu etkiyi travmaya maruz kalmış kişiler üzerinde bilimsel olarak incelemiş ve tedavide sağlanan başarıyı gösteren çalışmalar yayınlamıştır, sonrasında ise terapistlerin ve araştırmacıların katkılarıyla bugünkü formuna ulaşmıştır .

Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme (EMDR) terapisi, insanların travma ve travma sonrası stres bozukluğu (TSSB), anksiyete, depresyon ve panik bozuklukları dahil olmak üzere, sınav kaygısı, performans geliştirme, özgüven gibi diğer sıkıntılı yaşam deneyimlerinden kurtulmalarına yardımcı olan bütüncül bir psikoterapi yöntemidir. Adaptif Bilgi İşleme (AIP) modeli ile rahatsız edici anıların bileşenleri harekete geçirilir ve mevcut anı ağına entegre eder.

EMDR terapisi geçmiş deneyimleri, şimdiki semptomları ve gelecekte karşılaşılabilecek benzer sorunları ele alır. Geçmişteki rahatsız edici anılara ve ilgili olaylara odaklanılır, böylece duyarsızlaşmanın sağlanması, sıkıntıya neden olan bugünkü durumlara ve gelecekteki karşılaşacağı benzer durumlar için gerekli beceri ve tutumların geliştirilmesine yardımcı olur. EMDR terapisi ile bu maddeler sekiz aşamalı bir tedavi yaklaşımı kullanılarak ele alınmaktadır.

 

Psikolojik Danışman

Zeynep Doğan

 

Sohbete başla
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba 👋🏻
Size nasıl yardımcı olabiliriz?