İz Danışmanlık

BOŞANDIKTAN SONRA ÇOCUKLARLA GÖRÜŞMELER NASIL OLMALI?

Anne ve babalarının ayrılması, yaşları ne olursa olsun bütün çocukları etkiler.Hele yaşananlar çocuğa açık ve net biçimde bir anlatılmıyorsa,çocuk giderek olumsuz duygular içinde boğulur.Bu nedenle,çocuklara gerçeğin anlatılması onların gereksiz endişelere kapılmalarını önler, anne ve babasına güven duymalarına yol açar.

Boşanma gerçekleştikten sonra çocuklar büyük bir çoğunlukla anne ya da baba da kalırla Ya da her ikisi tarafından paylaşırlar. Her ne durumda olursa olsun bir tarafla ilişkileri artık eskisi gibi olmayacaktır. Günümüz toplumunda, çocuklar daha çok annelerin yanında kalmaktadırlar. Babalar, ayrılan taraf olmaktadırlar. Ancak, bu durumun tersi de olabilmektedir. Biz bu yazıda, evden ayrılan tarafın baba olduğunu düşünerek onun çocukları ile olan ilişkilerini inceleyeceğiz. Boşanmayı izleyen ilk günlerde, en yararlı olan görüşmeler kısa ve sık olan görüşmelerdir. Çünkü, zaten kendisi de duygusal bir sarsıntı geçiren baba için örneğin çocuklarla bir hafta sonunu birlikte geçirmek çok zorlayıcı olabilir. Bunun yerine, çocukla bir sinemaya veya tiyatroya gitmek ya da bir yerde yemek yemek, hem çocuk hem de baba için daha kolay, psikolojik olarak da daha az zorlayıcıdır. Babanın, çocukları ile birlikte geçireceği sürenin niceliği de önemli olmakla birlikte asıl önemli olan sürenin nasıl kullanıldığı yani niteliğidir. Babalar, çocukları ile birlikte geçirecekleri zaman için kendilerini psikolojik olarak hazırlamalı, bu olayı hem kendisi hem de çocuğu için zevkli ve mutlu bir sürece dönüştürmeyi hedeflemelidir. Görüşme gününde, bütün vaktini çocuk ile birlikte televizyon karşısında geçirmek, hem baba hem de çocuk için sevinçli ve anlamlı bir beraberlik değil, adet yerini bulsun diye yapılan bir görüşme olacaktır.

Bir babanın, boşandıktan sonra çocukları ile olan iletişiminin niteliğini belirleyen en önemli etmen, boşanmadan önce çocukları ile kurduğu ilişkinin niteliğidir. Evli iken çocuklarla sıcak bir yakınlık kuramamış bir baba ayrıldıktan sonra bu ilişkiyi kurmak için çok zorlanacaktır. Ancak, çocukları ile çok iyi iletişim kurmuş babalar bile ayrıldıktan sonra çocuklarıyla olan birlikteliklerinde güçlük çekebilirler. Çocuklarla her gün birlikte olmak ile, ayrı yaşayıp zaman zaman birlikte olmak arasında çok büyük psikolojik farklılıklar vardır. Her iki durum için de sabır, hoşgörü ve zamanı iyi planlama ile çocuklarla görüşmeler sağlıklı biçimde geliştirilebilir.

Bazı babalar, boşanma olayı ile ilgili suçluluk duygularından dolayı farkına varmadan çocuklarının her istediklerine “evet” derler. Onları, hediyelere boğarlar. Bazı babalar ise, çocuklarını her gördüğünde artık eskisi gibi bir arada olamayacakları gerçeğini çok acı yaşadığından, çocuklarından uzak durmaya çalışırlar. Bu iki durum için de, babalar davranışlarını yönlendiren duygularının bilincine varıp ilişkilerini yeniden düzenleyebilirler.

Babalar, görüşmek için çocukları evlerinden almalı kendi evlerine veya dışarıda bir yere götürmelidirler. Ancak, bazı ebeveynler çocuğun içinde yaşadığı evde görülmesini isterler. Bu durum çocuk için oldukça ağır bir psikolojik ortam yaratır. Çünkü, çocuk anne ve babası arasındaki duygusal durumun farkındadır ve birine sevgi göstermenin öbürünü incitebileceğini düşünür.

Babaların ayrıldıktan bir süre sonra kendilerine ait bir düzen, bir ev oluşturunca, zaman zaman çocukların geceyi babalarıyla geçirmesi duygusal açıdan çok olumlu olur. Eğer, mümkünse babanın evinde de çocuk için bir oda ya da yatak tahsis edilebilir. O zaman çocuk, annesinin yaşamında olduğu kadar babasının yaşamının da bir parçası olduğuna emin olur.

Babaların, bir başka kadınla olan yakınlığı, özellikle boşanmayı izleyen ilk aylarda çocuklar için kabullenmesi oldukça zor bir durumdur. Sizi kaybettiklerini düşündükleri bir anda, bir yabancının size olan yakınlığını asla affedemezler. Bu nedenle, babaların yeni bir beraberliği gündeme getirebilmeleri için hem aradan en az bir yıl geçmesi hem de bu beraberliğin yeterince ciddi olması gerekmektedir.

Boşanma olayının kendisi başlı başına duygusal ve sosyal bir çöküntü iken, anne ve babanın boşandıktan sonra da çocukları aracılığı ile birbirlerini incitmeleri olayın çocuklar üzerindeki yükünü daha da ağırlaştırmaktadır. Anne ve babalar, birbirleri hakkında kötü sözler söylerler, olayları sadece kendi açılarından anlatırlarsa, bu durum, çocuklar üzerinde büyük bir duygusal baskı yaratır. Çünkü, çocuklar genellikle hem annelerini hem de babalarını severler. Onların ayrılmış olması sevgilerini değiştirmez. Boşanan anne ve babaların şunu hiç unutmamaları gerekir: Boşandığınız eşiniz, sizin anlaşamadığınız, sevmediğiniz, hatta hiç güvenmediğiniz biri de olsa, yine de çocuklarınızın annesidir/ babasıdır ve çocuklar onu severler.
Çocuklarınız sizinle birlikte sevgi ile büyüsünler.

Psikolog İlknur EFEÇINAR

Sohbete başla
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba 👋🏻
Size nasıl yardımcı olabiliriz?