İz Danışmanlık

6 – 12 YAŞ ÇOCUKLARDA PANDEMİ SÜRECİNİN YAN ETKİLERİ

Bu yaş aralığı örgün eğitim çağı olduğundan en büyük eksiklik çocukların okula gidememeleri, eğitimlerine ara verilmiş olması. Okul, akademik becerilerin olduğu kadar sosyal becerilerin de kazanılmasında önemli bir sosyalleşme aracı. Çocukların, akranları ile iletişim kurma, oyun oynama, ortak bir etkinlikte yer alma, paylaşma, kurallara uyma, problem çözme, plan yapma gibi pek çok becerinin kazanılmasında ve gelişmesinde etkili olan bir ortam. Çocuğun davranışlarını gözden geçirdiği, test ettiği, yeni davranışlara ihtiyacı olduğunu deneyimlediği bir laboratuvar adeta. Çocuklar için güvenli bir ortam aynı zamanda. Anne babanın çocuğun ruhsal ve fiziksel sağlığını takip konularında gözden kaçırdıklarının, öğretmenler ve özellikle rehber öğretmenler tarafından saptanıp ele alındığı bir ortam. Özellikle fiziksel ve cinsel istismar olgularının bildirilmesinde rehber öğretmenlerin rolü çok fazladır. Bu nedenlerle pandemi döneminde bu çocuklara ulaşımda kısıtlanmıştır. Anne babanın çocukları ile ilgili farkındalıklarının, bilgilerinin de evin dışında bir ortamda değerlendirilmesi önemli bir referans aynı zamanda. Anne babalar okuldan aldıkları, geri bildirimlerle hem kendi hem de çocukların davranışlarını gözden geçirme fırsatına sahip olurlar.       

Pandemi süreci, tüm aile sistemini ve çocukları da etkiledi. Ailenin mevcut sisteminde yer alan sorunlar, daha da ağırlaştı. Ağırlaşan gündemin etkisi ile bunalan ebeveynler hem birbirleri ile hem de çocuklarla çatışma ve gerginlikler yaşamakta. Pandemi öncesi sabah çıkılan ve akşam dönülen ev zamanından, tüm gün evde olma durumuna bir geçiş yapıldı. Bu kadar yakın olmak, bu kadar içiçelik pek çok duygu ile de burun buruna olmayı yani gerginlikle başa çıkmayı zorunlu kılmakta.   

Pandemi gibi yeni durumlar ile başa çıkma becerisi herkes için gerekli. Bunun için o durumla ilgili bilgi ve önlemleri çocuklarla beraber paylaşmak, o durum hakkında konuşabilmek, duyguları eleştirmeden kaygı ile dinlemek, birlikte ortak çözümler geliştirmek ve bunları mutlaka çocuklar ile birlikte yapmak çok yararlı. Hepimiz, yeni bir durumu hep birlikte yaşıyoruz. Yetişkinler için de durum yeni. Ancak, yapılacak çok şey var. Ebeveynlerin kaygı ve endişeleri nedeni ile ekstra koruyucu bir tutuma girmekten  ya da duygularını bastırıp çocuklarına hiç bir şey yokmuş gibi davranmaktan kaçınmaları gerekir. Pandemi döneminde çocukların eğitiminde elbette bazı kayıplar olması olası. Ancak, çocukların gelişimi her koşulda devam eder. Digital çağın getirdikleri yeni beceriler eklenecek artık çocukların davranış repertuarlarına. Uygun bilgisayar kullanıcılığı, etkin ekran zamanı planlama, siber zorbalıklardan korunma, güvenli internet erişim becerileri gibi.

Ailelerin bu dönemde çocuklarında şu davranışları görmeleri durumunda bir uzmandan destek almaları yararlı olacaktır. Artan kaygı ve endişe ile ebeveyne yapışma, içe kapanma, derslere katılmama, ders sırasında oyun oynama ,öz bakım becerilerinde değişiklik, uyku rutinlerinde bozulma gibi.

Pandemi bitince neler olacak sorusu eğitimci ve ebeveynlerin zihinlerini meşgul etmekte. Hep birlikte göreceğiz. Yeni normal denilen durumun bilgilerine göre yeni bir yol haritası çizeceğiz.

Sevgilerimle,

İlknur Efeçınar

Psikolog, Psikodramatist 

Sohbete başla
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba 👋🏻
Size nasıl yardımcı olabiliriz?