İz Danışmanlık

SOBECE Nedir?

İnsan sosyal bir varlıktır. Hem kendisi ile hem de içinde yaşadığı çevre ile uyumlu bir beraberlik yaşar. Bebeklikten başlayan bir öğrenme ve gelişim içindedir.  Özellikle sosyal becerilerin kazanılması çok erken yaşlardan itibaren başlar. Annenin bebeği ile buluşan gözleri bebeğin başkaları ile de göz kontağı kurmasına yol açacaktır. Bazen sosyal beceriler yeterli miktarda kazanılamaz veya kazanılsa dahi kullanılamadığı durumlar oluşur. Bireyin kendisi ve çevresi ile uyumlu bir birlikteliği sağlayan sosyal becerilerindeki yetersizlikler, pek çok alanda onun hayatını güçleştirebilir. Bilimsel araştırmalarla birlikte deneyimlerimiz de göstermektedir ki, sosyal becerileri yeterince gelişmemiş  çocuklar okulda ve evde ciddi sorunlar yaşamaktadırlar. Üstelik akran ilişkilerinde de sorun yaşayan çocuklar yoğun bir mutsuzluk yaşadıklarını davranışlarıyla da göstermektedirler, bu durum akademik başarıyı da olumsuz yönde etkilemektedir.

Çocukluk döneminde sosyal beceri yetersizliği nedeniyle olumsuz deneyimleri olanların, yetişkinlik döneminde de diğer insanlarla olan yakın ilişkilerde, iş/sosyal ve özel yaşamlarında başarısız ve mutsuz oldukları görülmektedir. 

Çocuk, yetişkin ve ailelerle çalışan iki psikolog olarak biz, sosyal beceri eğitimi alanında çocuklara yönelik hem eğlenceli, hem de ailelerin ve alanda çalışan uzmanların kolaylıkla uygulayabileceği  çok yönlü bir program geliştirmek  amacıyla yola çıktık. SOBECE Sosyal Beceri Çocuk Eğitim Programı adını verdiğimiz çok yönlü bir eğitsel terapi modelini geliştirdik.

SOBECE NEDİR?

SOBECE (Sosyal Beceri Çocuk Eğitim Programı) adını verdiğimiz bu programda,

1-İlişki Başlatma ve Sürdürme Becerileri

2-Atılganlık Becerileri

3-Duygulara Yönelik Beceriler

4-Saldırgan Davranışlarla ve Dürtülerle Başa Çıkma Becerileri

5-Sorun Çözme Becerileri

6-Plan Yapma Becerileri

7-Grupla Etkileşim ve Bir iş Yürütme Becerileri

4

olmak üzere toplam 7 ana başlık altında 76 alt başlık ve yaklaşık 400 egzersiz ve oyun yer almaktadır. SOBECE; yüz yüze bireysel ve online bireysel veya grup şeklinde uygulanabilmektedir. Bu beceriler çocuklara eğlenceli oyunlar, yapılandırılmış egzersizler, rol oynama, model olma ve drama yoluyla kazandırılmaktadır. SOBECE aile eğitimi ve öğretmen eğitimi de içermektedir. Yaptığımız çocuk gruplarında, çocuklar bu becerileri uzmanların denetiminde öğrenip okul ve yaşama aktarıp uygulayabilmektedirler. Çocukların bu becerileri SOBECE Pratik adını verdiğimiz ek çalışmalarla da pekiştirmesi sağlanmaktadır. SOBECE gelişimsel, önleyici veya tedavi edici olarak SOBECE eğitimini almış uzmanlar tarafından bireysel veya grup seansları şeklinde uygulanabilmektedir. 

Bireysel

Grup

Online

Yayınlarımız

Sosyal Beceri Uygulama Kitapçıkları
Çocuklar İçin Gerçek Yaşam Becerileri
Sohbete başla
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba 👋🏻
Size nasıl yardımcı olabiliriz?