İz Danışmanlık

HAKKIMIZDA

İz Danışmanlık, 2012 yılı Ekim ayında İlknur Efeçınar tarafından kurulmuştur.

Amacımız, bebek, çocuk, ergen, yetişkin, aile ve kurumlara psikolojik, pedagojik ve eğitimsel hizmetleri meslek etik ilkeler çerçevesinde en iyi şekilde danışanların yararına sunmaktır.

  Danışanlarımıza rehberlik ederken, onların kendilerini tanıma, yaratıcılıklarını keşfetme, geçmişlerindeki izleri bugüne taşıma, bugün istedikleri biçime dönüştürme ve geleceklerini yeniden yapılandırma süreçlerinde onlarla birlikte yürüme sorumluluğunu ve kıvancını paylaşma isteğindeyiz.
Sevgi ile kalın.

İLKNUR EFEÇINAR

PSİKOLOG / PSİKODRAMATİST

1978 yılı Ankara Üniversitesi D.T.C.F. Psikoloji bölümü mezunudur. Meslek hayatının ilk 20 yıllık döneminde, Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı kurumlarda görev yaptı. Meslek hayatının ikinci yarısına, kurucusu olduğu İz Danışmanlık’ta devam etmektedir.

Kurum Süpervizör’ü olarak danışmanlık yaptığı alanlar şöyledir; Çocuk ve ergenlerde uyum ve davranış bozuklukları, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB), anksiyete ve kaygı bozuklukları (Okul fobisi ve ayrılma anksiyetesi, OKB, fobi ve takıntılar), yaygın gelişimsel bozukluklar (Atipik Otizm, Asperger vb.), çocukluk çağı depresyonu, öğrenme güçlüğü, sınav kaygısı, sosyal beceri eksikliği, boşanma, kayıp ve yas.

Bireysel danışmanlık yaptığı alanlar ağırlıklı olarak; Genç, yetişkin, aile ve çift danışmanlığıdır. Bu konular şöyle sıralanabilir; Anksiyete ve Kaygı Bozuklukları (Panik atak, OKB, Sosyal Anksiyete vb.), Depresyon (Majör, Örtük Depresyon vb.), Erken Çocukluk Travmaları, Bireyselleşme ve Ayrışma sorunları, İş yaşamı ile ilgili Güçlükler, Evlenme, Boşanma, Aldatma, Çift Çatışmaları, Kayıp, Yas.
Efeçınar, Abdülkadir Özbek Psikodrama Enstitüsü’ndeki eğitimleri tamamlayarak aldığı Psikodramatist yeterliliği ile hem bireysel hem de grup psikodrama çalışmalarına devam etmektedir.

Kurucularından biri olduğu SOBECE (Sosyal Beceri Eğitim Programı) programında uzman eğitimleri vermekte ve bilimsel araştırmalar yürütmektedir. Bu konuda yazılmış iki kitabın “Çocuklar için gerçek yaşam becerileri” ve “SOBECE uygulama kitapları”nın yazarlarındadır.

Efeçınar, Türk Psikologlar Derneği ve İstanbul Psikodrama Enstitüsü’nün asil üyesidir.

 

 

 

ilknur-efecinar
zeynep-kurt

ZEYNEP KURT

Uzman Klinik Psikolog, Çocuk ve Ergen Terapisti

1989 yılında Ankara’da doğdu. Bilkent Üniversitesi’nde başladığı lisans eğitimini 2014 yılında Maltepe Üniversitesi’nde onur derecesi ile tamamladı. Lisans eğitimi boyunca aldığı Klinik Psikoloji, Adli Psikoloji, Çocuk Suçluluğu ve Travma Psikolojisi derslerinin yanı sıra “Sokakta Yaşayan ve Çalışan Çocuklar için Uygulama ve Araştırma Merkezi” (SOYAÇ) ve “Türkiye Çocuklara Yeniden Özgürlük Vakfı” (TÇYOV) ile çocuklara yönelik gönüllü sosyal sorumluluk projelerinde yer aldı. 2019 yılında Işık Üniversitesi Klinik Psikoloji, Çocuk-Ergen Yüksek Lisans programından mezun olarak uzmanlığını aldı.

ZEYNEP DOĞAN

PSİKOLOJİK DANIŞMAN / CO-PSİKODRAMATİST

Hacettepe Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Bölümü’nden mezun oldu. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı çeşitli devlet ve özel kurumlarında çalıştı. Abdulkadir Özbek Psikodrama Enstitüsünde psikodrama eğitimlerini tamamlayarak Co-Psikodramatist ünvanı aldı. Davranış Bilimleri Enstitüsü’nden EMDR I. ve II. düzey eğitimlerini, Prof.Dr. Ümran Korkmazlar’dan Çocuk ve Ergen EMDR ve Özgül Öğrenme Bozuklukları Eğitimleri, Reyhana Seedat’tan Çocuk Merkezli Oyun Terapisi ve Filial Terapi eğitimlerini aldı. Sosyal Beceri Çocuk Eğitimini tamamlayarak SOBECE uzmanı oldu.

Çeşitli psikolojik testler eğitimleri alarak Gessel Gelişim Figürleri Testi, Frankfurter Dikkat Testi, Ankara Gelişim Tarama Envanteri, Bender Gestalt Görsel Algı Testi, Metropolitan Okul Olgunluğu Testi, D2 Dikkat Testi, Goodenough Harris Bir İnsan Çiz Testi, Burdon Dikkat Testi, Frostig Gelişimsel Görsel Algı Testi, Catell Zeka Testleri, Porteus Labirentleri Testi, Kent EGY Zeka Testleri ve Denver II Gelişim Envanteri uygulayıcısı oldu.

Bireysel çalışmalarına özel öğrenme güçlükleri, disleksi, dikkat eksikliği, hiperaktivite ve derslerinde bireysel desteğe ihtiyaç duyan özel eğitim gereksinimli çocuklarla çalışmaktadır, ayrıca çocuk – ergen ve yetişkinlerle EMDR yöntemini kullanarak çalışmalarına devam etmektedir.

Zeynep-ofis-2
Elif Sabit

ELİF SABİT

PSİKOLOG

Bilkent Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde lisans eğitimini 2016 yılında tamamladı. 2021 yılında başladığı Maltepe Üniversitesi Gelişim Psikolojisi alanında Yüksek Lisans eğitimine devam etmektedir.

Türk Psikologlar Derneği’nden WISC 4 eğitimini tamamlamış olup ilgili zeka testini uygulama yetkisine sahiptir. Ayrıca, CAS (Cognitive Assesment System) Sertifika Programı’nı ve  YBT-PASS Bilişsel Müdahale Programını tamamlamıştır. SOBECE Sosyal Beceri Uzman eğitimini tamamlamıştır. Prof. Dr. Nevin Dölek’ten Çocuklarda Kısa Süreli Bilişsel Davranışçı Terapi ve Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi eğitimlerini almıştır. Bunlara ek olarak, Oyun, Masal ve Çocuklarda Bilişsel Davranışçı Terapi eğitimini Lütfü Kaan Özdemir’den, Filial Terapi eğitimini Elif Macit Akademisi’nden ve Çocuk Merkezli Oyun Terapisi eğitimlerini Reyhana Seedat’tan almıştır. Dr. Timur Harzadın’dan Kayıp-Yas Terapisi ve Müdahale Teknikleri Uygulayıcı eğitimini tamamlamıştır. İstanbul Üniversitesi’nde Pedagojik Formasyon eğitimini tamamlamıştır. Psikoterapi Enstitüsü’nden ise Çocuklarda Dikkat ve Algı Testleri eğitimini almıştır.

Bireysel olarak, çocuk ve ergenler ile okula uyum sorunları, sosyal beceri eksiklikleri, kaygı bozuklukları, depresyon, davranış problemleri, OKB, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, özgül öğrenme güçlüğü, kayıp, yas ve travma gibi alanlarında çalışmaktadır.

Riskli grupta olan çocuklar ile faaliyetler yürüten HEMPA Çocuk Derneği gönüllüleri ile psikoeğitim kapsamında çalışmalar gerçekleştirdi.

2017 yılından beri SOBECE Uzmanı olarak çocuk ve ergenlerle sosyal becerileri geliştirmeye yönelik bireysel ve grup çalışmalarına devam etmektedir.

Sohbete başla
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba 👋🏻
Size nasıl yardımcı olabiliriz?